Waarom is het nu zo taai? Antwoord van de pro’s!

15/02/2025
Waarom is het nu zo taai? Antwoord van de pro’s!

Al weken, nee maanden horen we van veel mensen dat het erg lastig is om vis te vangen. Zowel snoek, snoekbaars als baars lijken passief te zijn of niet aanwezig. Zo lastig als dit hebben we zelden gehoord en ook bij het opnemen van onze eigen video’s lopen we ertegenaan. Hoe kan dit nou toch? Wij bleven het ons afvragen en besloten het tot op de bodem uit te zoeken!

Door Team Roofmeister –  Nu is elke vissoort en stek verschillend en in Roofmeister Inside blijven er bakken ingestuurd worden, respect voor deze strijders! Wij vroegen het een aantal ervaren vissers wat hun kijk was op deze winter en allen beaamden zij dat het bij zichzelf ook niet lekker ging. Wat is er volgens hen aan de hand

 

Baars> Ultra passief of toch dressuur?

Als eerste de baars, misschien wel de grootste linkmichel van de grote drie deze winter. Deze lijkt wel heel moeilijk te vangen voor velen en voor Pieter-Bas Broeckx is het niet anders. Hij gaf ons een paar verklaringen waarom de baars op dit moment zo moeilijk te vangen is.

De baarzen laten zich slecht zien voor veel vissers. Waar zou het aan liggen?

“Sowieso zijn januari en de eerste week van februari de moeilijkste maanden van het jaar. Het is hartje winter, het water is op zijn koudst en de dagen zijn kort. De vis is dus van nature het meest passief in deze periode en geef ze eens ongelijk. Dit is de periode dat je harder moet werken voor je aanbeten.” Dit was zijn eerste verklaring en dit is natuurlijk logisch en geldt voor alle roofvissen. Het is ook niet gek dat het hartje winter wat lastiger is om vis te vangen.

Is het het weer, dressuur of gewoon de tijd van het jaar?

Als tweede stelde PB dat de hengeldruk de afgelopen jaren, met name op baars en snoekbaars flink is toegenomen. De dressuur die daardoor optreedt in combinatie met het feit dat de vis passief is, maakt het moeilijk om beet te krijgen. “Vissen die je vroeger op bepaalde stekken nog ving in deze tijd, vang je nu gewoon niet, ook al zie ik ze liggen op de LiveScope, ze reageren totaal niet.” Stelde hij. Ook vertelde hij dat creatieve jongens die veel op zoek zijn naar nieuwe stekken en technieken nog weleens beloond werden, maar ook zij moeten het hebben van hele kleine bijtmomenten.

Rond november vangt Gerben zijn baarzen nog wel, daarna wordt het lastiger en lastiger.

Als laatste voegde hij hieraan toe: “Hoe warmer het water, hoe actiever de vis en des te makkelijker je de vis nog kunt foppen. Ook met dressuur kun je ze dan nog wel vangen. Het is doorbijten, blijven zoeken en blijven vissen.” Gerben Jorritsma, een echte topper vanaf de kant, met name in de steden vult aan: “Baars en snoekbaars probeer ik niet eens meer vanaf eind november/begin december in Friesland totdat de temperaturen in het water weer een beetje boven de acht graden komen.”

 

Snoekbaars> Verdwenen of anders gemigreerd?

Gerben vertelde ons verder dat snoekbaars nog wel te vangen is in havens, diepe gaten en in/aan rivier gelegen steden zoals Zwolle. Dit is puur omdat ze op dit soort stekken opgestapeld kunnen liggen in de winter en er dus wel een visje uit te peuteren is. “De enige manier hoe ik de snoekbaars nog kan laten bijten is door een ultra trage visserij. Denk aan jiggen met 1 tot 2.5 gr koppen om een extreem lang zweefmoment te krijgen.”

“De enige manier hoe ik de snoekbaars nog kan laten bijten is door een ultra trage visserij. Denk aan jiggen met 1 tot 2.5 gr koppen om een extreem lang zweefmoment te krijgen.” 

Voor onze Roofmeister Luc de Groot was het ook de lastigste winter tot nu toe wat betreft snoekbaars. Deze riviervisser is altijd vrij afhankelijk van de migratie. Normaal is het goed vissen in de winter, maar nu leek de snoekbaars even zoek. “Op een hele middag vissen met een maat van me die een LiveScope heeft, hebben we maar zes snoekbaarzen gezien. En dat op plekken waar je ze andere winters in grote aantallen kunt zien.” Zijn ze dan niet dat stuk rivier op getrokken? Het lijkt van wel!

 

Snoek> Gooit het weer roet in het eten?

Ook bij de snoek lijkt het deze winter lastiger dan normaal. Hoewel snoek vaak nog wat makkelijker te vangen is dan snoekbaars en baars in de koude maanden, is het nu bij veel vissers extreem taai. Sean Wit beaamt dit: “Af en toe een dag met een uitschieter, maar over het algemeen is het prut. Ja, meerdere redenen denk ik. Waar begin je? Afvoer, hengeldruk, aalscholvers, helderheid… Welke dominosteen als eerste viel, weet ik niet, maar het lijkt wel alsof alles bij elkaar deze periode extra moeilijk maakt.”

Als iemand de snoeken weet te vinden, dan is het Sean.

Tot slot Lau Boom die het taaie gebeuren onderstreept. Hij zag een patroon in de vangsten. “Vanaf december was het schrapen voor een visje, maar in de laatste week van januari was het ineens weer eens goed raak bij mij. In twee sessies van vier uurtjes mocht ik twaalf snoeken vangen! Het weer was toen eindelijk weer eens stabiel, met constante windrichting en temperatuur. In mijn ervaring maakt het weer niet eens heel veel uit, zolang het maar meerdere dagen constant is. Maar als je maandag bijvoorbeeld oostenwind en 3 graden hebt en woensdag ineens noordenwind en 8 graden, dan wordt het vaak een stuk taaier.”

De vlieg is nog trager dan ‘normaal’ kunstaas, misschien eens proberen Roofmeisters?

Het lijkt er dus op dat de snoek deze winter extra gevoelig is voor weersveranderingen. Met een week vol temperatuurschommelingen voor de boeg, blijft het dus nog even doorbijten. Maar zodra het stabieler wordt, kan het zomaar ineens weer losgaan – hopelijk in maart op de ondieptes!

Het devies: hard doorbijten, blijven zoeken en zorgen dat je gaat vissen wanneer het weer even stabiel is. We zijn benieuwd naar jullie ervaringen en verklaringen. Op een goed voorjaar Roofmeisters!